Sudjelovanje na Multilateralnom seminaru u Poljskoj
Autor: Đurđica Babić, 3. 6. 2014.

U gradu Zawiercie u Poljskoj od 22. do 25. svibnja održan je  Multilateralni seminar  s ciljem okupljanja nastavnika iz slavenskih zemalja kako bi dogovorili projekte u sklopu eTwinning suradnje u sklopu  programa Erasmus +.

Osim mene, sudjelovala su još 4 nastavnika iz Hrvatske, Renata Kos, učiteljica edukacijske rehabilitacije iz COO Tomislav Špoljar, Varaždin, Mladen Tota,  učitelj geografije i povijesti iz OŠ Štrigova, Franjo Nagulov, školski knjižničar iz OŠ Stjepana Antolovića iz Privlake i Katarina Franjo, učiteljica hrvatskoga jezika iz OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja.

Put do Poljske je trajao nekoliko sati jer smo putovali od Zagreba do Beča gdje smo presjeli na avion do Krakowa gdje nas je čekao organizirani prijevoz do Zawiercia.

Na seminaru se okupilo ukupno 60 nastavnika i stručnih suradnika iz slavenskih zemalja: Poljske, Slovačke, Češke,Bugarske, Slovenije i Hrvatske, a radni jezici su bili materinski jezici sudionika.

Seminarium kontaktowe eTwinning dla nauczycieli z krajow słowiańskich počeo je u četvrtak 22. svibnja u popodnevnim satima. Seminar je otvorila gospođa Gracjana Więckowska iz Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning (NSS), a potom je sudionike pozdravila Ewa Rainska-Nowak također iz NSS-a te predstavila eTwinning portal i njegove mnogobrojne mogućnosti.

Kolegice iz Poljske, Slovenije i Češke prikazale dobre primjere prakse provođenja projekta i suradnje škola odnosno nastavnika i knjižničarki. Kroz  rad u manjim skupinama smo se međusobno upoznali i predstavili svoje projektne ideje i uspostavili prve kontakte i razmjene ideja za projekt. Sljedeći dan smo sudjelovali u radionicama koje su se odvijale paralelno za dvije manje skupine na kojima smo  upoznavali  s eTwinning alatima (dekstop, Twinspace) i multimedijalnim alatima koji će nam  koristiti u izradi prezentacija, digitalnih brošura kao što su Glogster Edu i Powtoon.

Predavačice su istovremeno davale upute za izradu osnovnih  oblika plakata i prezentacija, ali su i pokazale svoje izrađene plakate i prezentacije koje su koristile u projektima koje su provodile.  Treći  dan smo radili na projektnom planiranju.

Slijedom razgovora  koje smo vodili kroz formalna i neformalna druženja, spojili smo se u skupine koje su imale zajedničke interese i slične idejne projekte.

Tako sam s   kolegicama iz Poljske, kolegicom iz Slovačke i Hrvatske dogovorila i isplanirala projekt koji ćemo provesti od iduće školske godine. Naziv projekta je „Tancuj,tancuj,vykrucaj-our traditional songs and games“  o tradicionalnim dječjim igrama i pjesmama. U sklopu projekta ćemo predstaviti narodnu nošnju svoga kraja, pjesme, običaje i igre te uz pomoć novih tehnologija upoznati različite kulture i nove prijatelje.

Projekt kojem sam se priključila je projekt "Slavenska šuma kroz četiri godišnja doba"  koji provodi kolegica Katarina Franjo.

Nakon uspješne registracije projekta smo imali zajednički edukativni izlet  u Zamek Ogrodzieniecki uz odličnog vodiča.

Imali smo sreće što se upravo taj dan uz sam dvorac održavao srednjovjekovni sajam :)

Posljednji dan smo sudjelovali na svečanom uručenju potvrda o sudjelovanju nakon kojeg smo krenuli na put kući.

Sa seminara  smo se vratili ispunjeni novim znanjima, doživljajima, bogatim iskustvima stečenim na kontakt seminaru  čije  su  aktivnosti bile financirane u okviru programa Erasmus+, eTwinning od strane Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU.

Nastavnici iz Hrvatske: Mladen Tota Renata Kos, Đurđica Babić, Katarina Franjo i Franjo Nagulov.

Na portalu http://www.skole.hr/skole/vijesti_iz_skola?news_id=9883 možete pročitati još o našem posjetu Poljskoj, a tekst potpisuje kolegica Renata Kos.